WebGIS در تالابهای فلوریدای آمریکا

مقاله ای را اخیرا در رابطه با استفاده از یک سیستم WebGIS برای تالاب های فلوریدا خواندم. تقریبا 50 درصد مساحت فلوریدا تالاب است! پس شاید طراحی این سیستم اصلا کار عجیبی نباشد. :)

مهمترین لایه اطلاعاتی ای که استفاده کرده بودند مربوط به نمونه برداری های خاک در جای جای تالاب در طول یک دوره 18 ساله (1978 تا 2005) بود. 2130 نمونه خاک از 78 نوع متمایز خاک که از نظر ویژگی های فیزیکی، شیمیائی و بیولوژیکی با هم اختلاف داشتند. جمع آوری این نمونه ها در طول این مدت توسط محقیق و کارمندان حفاظت محیط زیست منطقه انجام شده بود و نقشه نقطه ای آن در فرمت .shp (shape file) به همراه جداول ویژگی های فیزیکی، شیمیائی و بیولوژیکی تهیه شده بود. طبیعتا این مجموعه اطلاعاتی ذی قیمت برای محققان و تصمیم گیران مجموعه تالابهای فلوریدا بسیار مفید است. بنابراین تیم تحقیقاتی تصمیم گرفته بود برای کاهش هزینه ها و دستیابی آسان تر پژوهشگران و کارمندان ادارات مختلف، نقاط نمونه برداری خاک را به همراه برخی نقشه های دیگر مثل کاربری اراضی، زمین شناسی، مرز سیاسی و همینطور عکس های آن ها تحت اینترنت و به عنوان یک سامانه WebGIS تعاملی (interactive) با کاربران به اشتراک بگذارد.

باید اینجا توضیح بدهم که دو نوع مختلف WebGIS وجود دارد:

1- Data services یا سرویس های داده که در آن ها کاربر می تواند نقشه ها و اطلاعات را از اینترنت دانلود کند و در کامپیوتر شخصی اش داشته باشد.

2- دسته دوم map services یا سرویس های نقشه هستند که کاربر تنها زمانیکه آنلاین هست می تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد و هیچ نقشه ای را نمی تواند به کامپیوتر شخصی اش منتقل کند.

تصویر زیر معماری WebGIS اجرا شده برای تالابهای فلوریدا را نشان می دهد.

همانطور که در شکل هم مشخص است برای انجام اینکار از نرم افزار ArcIMS که تولید شرکت Esri است و قطعا شما با آن آشنائی دارید استفاده شده است.

با استفاده از ArcIMS امکان تلفیق (overlay) لایه های مختلف شامل خاک، زمین شناسی، کاربری و مرز سیاسی فراهم شده . قابلیت های مورد نیاز برای استفاده از نقشه ها نیز نظیر جست وجو (query)، انتخاب و navigation با همین سیستم ایجاد شده است.

متاسفانه مقاله بدون بررسی میزان موفقیت اجرای طرح به پایان رسیده. فکر میکنم اگر پس از اجرای طرح تعداد دانلود نقشه ها، تعداد مراجعات به ادارات و همینطور تعداد طرح های تحقیقاتی را به عنوان شاخص هائی برای موفقیت یا عدم موفقیت طرح در نظر می گرفتند می توانستیم نظر منطقی تری در مورد آن داشته باشیم با این حال نظر شخصی من این است که نحوه ارائه اطلاعات، حجم و تعداد نقشه ها، سطوح دسترسی و البته سرعت اینترنت در موفقیت یا عدم موفقیت چنین پروژه هائی سهم به سزائی دارد و با فرض اینکه نحوه چیدمان نقشه ها و حجم آن ها مناسب باشد می تواند از هزینه رفت و آمد به ادارات، صرف وقت کارمند برای انجام کارهای تکراری (مراجعات پی در پی برای دریافت اطلاعات یکسان از طرف اشخاص مختلف) جلوگیری کند و موجب تصمیم گیری های واقع گرایانه مدیران و مسئولین و ذخیره وقت دانشجویان و پژوهشگران برای دریافت اطلاعات شود. امیدوارم این سامانه را سازمان محیط زیست ایران هم مد نظر داشته باشد.

منبع

A WebGIS and geodatabase for Florida’s wetlands

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× نه = شصت سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>