web GIS

سیستم اطلاعات جغرافیائی یا جی آی اس  (GIS) علم نوپائی است که در مدت کوتاه  حضورش به عنوان یک رشته دانشگاهی در ایران توانسته به عنوان یک ابزار ضروری در فرآیند تصمیم گیری در زمینه های مختلفی مطرح گردد که از جمله آن ها می توان برنامه ریزی مناطق شهری و روستائی، تفرجگاه ها و ذخیره گاه های طبیعی، صنایع و معادن و حوزه سلامت و بهداشت عمومی را نام برد.

مراکز مختلف دولتی، دانشگاهیان و پژوهشگران به همراه سازمان های تجاری و بازرگانی همه و همه به  تناسب نیاز خود برای تعالی، توسعه و دستیابی به اهداف خود از جی آی اس (GIS) استفاده می کنند.

به کارگیری این علم در جامعه ایرانی و توانمندی آن در افزایش سرعت و دقت مدیران در بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی توجه کارشناسان و متخصصین علوم دیگر را نیز به جی آی اس جلب نموده است و باید منتظر فراگیری بیشتر این علم بود.

 

چرا وب جی آی اس؟

استفاده از  تکنولوژی جی آی اس نیاز به نصب نرم افزارهای خاص این رشته بر روی کامپیوتر کاربر دارد که استفاده از آن نیز برای افراد تازه کار ساده نیست. انتقال اطلاعات بر روی سرور موجب می شود تا کاربر بدون نیاز به نصب نرم افزار و تنها با استفاده از مرورگرهای وب بتواند از نقشه های مختلف استفاده نماید.

این تکنولوژی که ” وب جی آی اس ” نام دارد علاوه بر رفع معایب سیستم فعلی مزایای زیادی را در اختیار ما قرار می دهد که مهمترین آن ها به  شرح زیر است:

  1.   یکپارچه سازی اطلاعات تمام مراکز و جمع آوری آن در یک پایگاه اطلاعاتی مرجع
  2.   امکان ایجاد حق دسترسی های مختلف بر روی پایگاه اطلاعاتی مرجع نسبت به نیاز مراکز و اشخاص
  3.  امکان مدیریت – بروز رسانی و ایجاد تغییرات در پایگاه اطلاعاتی مرجع به صورت سریع و آسان و قابل انعکاس برای تمام استفاده کنندگان
  4.  در دسترس بودن اطلاعات از هر جای دلخواه با توجه به وسایلی که قابلیت در یافت اطلاعات از طریق وب را داشته باشند از قبیل : کامپیوترهای شخصی – لپ تاپ – موبایل و …